Nutrigenetik-Epigenetik Danışmanlık

Diyet, vücudumuzun yaşamsal gereksinimlerini sağlayan makro ve mikro besin bileşenlerini içeren besin gruplarından oluşmaktadır. Besinlerin içeriklerinde insan metabolizmasında rolü olan biyoaktif bileşenler de bulunmaktadır. Besin bileşenlerinin tekil olarak etkilerinin yanı sıra besin öğeleri arasındaki etkileşimin seviyesi yani alınan diyetin kalitesi de sağlığımız üzerinde etkilidir. Değişen yaşam koşulları ve beslenme alışkanlıklarının yanı sıra günümüzde hastalıkların artışı, koruyucu tıp protokollerinin önemini ortaya koymaktadır. Doğru beslenme yaklaşımları ve yaşam alışkanlıkları ile hastalıkların önüne geçilebileceğini gösteren deneysel ve klinik çalışmalar her geçen gün artmaktadır. Popülasyonlar arasında yürütülen sayısız bilimsel çalışmadan elde edilen veriler de hastalıkların ilk ortaya çıkmasında en belirleyici faktör olan genetik kompozisyonun yanı sıra beslenmenin de önemli bir rolü olduğunu ortaya koymaktadır. İnsan beslenmesinin temelini büyüme ve gelişme evrelerine göre değişen enerji ihtiyacı ve gerekli biyolojik fonksiyonların gerçekleşmesine olanak sağlayacak makro ve mikro besin öğeleri oluşturmaktadır. Dengeli bir beslenme yaklaşımı ile normal biyolojik fonksiyonlar yerine gelirken bu besin öğeleri yeni besin öğelerinin sentezlenmesinde de kullanılırlar.
 
 
 

Nutrisyonel Genomik, iki farklı -ancak işbirliği içinde olan- kardeş alana bölünmüştür. Bu alanlar aslında bir madalyonun iki yüzüdür:
Nutrigenetik ve Nutrigenomik

nutrigenomicsNutrigenetik-Epigenetik Danışmanlık
Her ikisi de beslenme, genler ve sağlık sonuçları arasındaki etkileşime odaklanır. Ancak bilgilerde önemli kavramsal farklılıklar vardır ve bunların her birinden bilgi alabiliriz. Nutrigenetik, genlerimizin, yiyeceğimizin üzerimizdeki etkilerini nasıl belirlediğini inceler. Bu genetik "yapı" bizi benzersiz yapan şeydir. Bireysel karakter özelliklerini içerir. Nutrigenetik, kalıtsal özelliklerimizin hangi kısımlarının yediğimiz, nasıl davrandığımız ve bu değişiklikleri nasıl yapacağımız tarafından değiştirilebileceğini tanımlar. Hayatımız boyunca değişmeyen “genetik parmak izi” ile doğarız. Başta SNP (Tek Nükleotid Polimorfizmleri) olarak adlandırdığımız bu genetik belirteçlerde meydana gelen değişiklikler, DNA dizimizin dört harfinden (A, G, C, T) birinde yapılan değişiklikler anlamına gelir. Bu 4 harften birinde bir değişiklik meydana gelirse ne olur diye düşünüyorsanız kelimelerden örnekleme yapabiliriz.
Nutrigenetik örnek: FAT ve FIT arasındaki farkı düşünün. A'yı bir I ile değiştirirsek, kelimenin anlamı tamamen değişir. Nutrigenetik ve Nutrigenomik çok faktörlü hastalıkları önlemek için yaşam tarzı ve beslenme programları geliştirmeyi amaçlar.
İnsan vücudunda esas olan homeostazinin yani dengenin sağlanmasıdır. Ancak bu dengenin sağlanması hormonlar, duygusal dalgalanmalar ve bulunan sosyal ortamın, kazanılan beslenme ve yaşam alışkanlıklarının da etkisinde olduğunu hatırlamamız ve hem sağlıklı bir yaşam sürmek hem de hastalıklardan korunmak için bilimsel ve bilinçli desteğe ihtiyacımız olduğunda erişebileceğimizi bilmemiz en iyi başlangıç noktasıdır. Nütrisyonel genomik veya nutrigenetik olarak adlandırdığımız bilim dalı, belirli besinlere bireylerin verdiği farklı tepkileri oluşturan genetik farklılıkları, varyasyonları inceleyen ve karakterize eden ve bu varyasyonları obezite, kardiyovasküler hastalıklar veya diğer bulaşıcı olmayan hastalıklar ile ilişkilendiren bilimdir. Özetle, Nutrigenetik kişinin sahip olduğu genetik bilginin yeme davranışlarımızı, kilo yönetimimizi ve uzun vadede sağlığımızı nasıl etkilediğini inceler.

 
 
Hayatta hiçbir şey korkmak için değil, sadece anlaşılmak içindir.

Maria Skłodowska-Curie (1867 – 1934)

 
SİZİN GENLERİNİZ, SİZİN DİYETİNİZ, SİZİN SAĞLIĞINIZ.
Genetik yatkınlığınızı bilmenize ve anlamanıza yardımcı olmak için size ve ihtiyaçlarınıza özgü Nutrigenetik programları tasarlıyor ve sunuyoruz. Beslenmenizi genetik profilinize göre yeniden planlıyor ve sağlığınızı korumak için dönüşümünüze eşlik ediyoruz.
 
GENLERİNİZ DEĞİŞEMEZ ANCAK SİZ DEĞİŞEBİLİRSİNİZ.
Beslenme Dönüşüm programımız ile beslenme davranışlarınızı iyileştirmek ve alışkanlıklarınızı dönüştürmek için bilimsel bilgilerle yanınızdayız.

NUTRİGENETİK DANIŞMANLIK PAKET İÇERİĞİ

 • Danışanın anamnezinin alınması
 • Bireye özgü beslenme düzeni ve beslenme alışkanlıklarının belirlenmesi
 • Bireye özgü genetik test panellerinin belirlenmesi
 • Bireye özgü mikrobiyota analizlerinin belirlenmesi
 • Genetik test sonuçlarına göre “Beslenme Dönüşüm Rehberi” nin hazırlanması
 • Bireye özgü beslenme önerileri

***Beslenme Dönüşüm Rehberi, konsültan hekimlerimiz ve uzmanlarımızla birlikte hazırlanmaktadır.
 

Hemen Randevu Alın


 

  gdpr-image
  Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak Veri Koruma Politikamızı kabul etmiş olursunuz..
  Devamını Oku